BC „Mobiasbancă - Groupe Societe Generale” S.A.
anunţă concurs pentru postul vacant de:

Specialist decontări Direcţia Transferuri, Centrul Procesare Servicii Clienţi

Beneficii pe care le oferim:

  • Vrem să îți extinzi cunoștințele, așa că vei avea o varietate de cursuri la care poți participa și avansa în carieră;
  • Avem la dispoziție un portal Intranet, unde poți găsi informații de specialitate;
  • Oficiul exact în centrul Chișinăului;
  • Dacă faci sport, avem o sală de sport excelentă;
  • Din moment ce prețuim sănătatea, vei dispune de asigurare medicală suplimentară;
  • Pentru că promovăm stilul sănătos de viață vei beneficia de tichete de masă în valoare de 45 lei pentru fiecare zi lucrătoare;
  • Salariu fix + alte avantaje financiare.

Responsabilităţi principale:

  • Monitorizarea fluxului de mesaje ce conţin ordine de plată primite prin SAPI;
  • Redactarea mesajelor de plată în formatul  SWIFT ce conţin erori;
  • Monitorizarea rulajelor  prin contul în BNM şi poziţiilor nete în sistemul de compensare;
  • Reconcilierea contului NOSTRO deschis la BNM;
  • Evidenţa şi investigarea sumelor neclarificate;
  • Restituirea băncilor plătitoare a documentelor de plată eronat transmise;
  • Verificarea balanţei de verificare analitica centralizată;
  • Arhivarea informaţiei, mesajelor primite şi transmise la BNM;
  • Exercită în aceiaşi unitate unele atribuţii de muncă ale unui salariat temporar absent la indicaţia şefului subdiviziunii;

Cerinţe:

  • Cunoaşterea legislaţiei în domeniul decontărilor în monedă naţională şi a standardelor de contabilitate bancară;
  • Studii superioare economice, financiar-bancare;
  • Experienţă de muncă în sistemul bancar de cel puţin 1 an;
  • Cunoaşterea limbii române, ruse; engleză, franceză - va fi un avantaj;
  • Cunoştinţe informatice: MS Office la nivel avansat; studii speciale   - va fi un avantaj;
  • Atenţie înaltă la detalii, minuţiozitate, gândire analitică, responsabilitate;
  • POSIBILITATE DE A LUCRA ÎN TURE (o dată la 3 zile):   IMPORTANT !!!!!!
  • 8.30-17.30 (pauza 60 min)
  • 10.30-19.00 (pauza 30 min)
  • 13.00-21.30 (pauza 30 min)

Aplică CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa electronică: resurse.umane@mobiasbanca.md