Angajăm:

Declarant vamal

Responsabilități:

  • Întocmirea declarații vamale (import/export/transit) și a documentelor aferente
  • Efectuarea controlului documentelor și aprecierea veridică a actelor
  • Gestionarea datelor precum poziții tarifare, determinarea originii preferențială
  • Efectuarea calculelor privind plățile vamale și comunicarea acestora cître clienți
  • Comunicarea cu autoritățile vamale cu scopul asigurării corectitudinii documentelor, respectarea reglementărilor vamale și procesului de vamuire
  • Gestionarea relațiilor cu clienții in legatură cu informațiile necesare întocmirii formalităților vamale, consultanță clienților privind normele legislative în vamuire
  • Comunicarea cu autoritățile de certificare și întocmirea setului de documente pentru certificare și licențiere a mărfurilor declarate
  • Gestionarea plasării a mărfurilor la antrepozit vamal si asistența la control fizic
  • Întocmirea rapoartelor, evidențe vamale și registre

Cerințe:

  • Studii superioare;
  • O foarte bună cunoaștere a Codului vamal și reglementărilor vamale în vigoare;
  • Experiența de întocmire a declarațiilor cu poziții tarifare multe;
  • Abilități de lucru rapid, calitativ si responsabil la volum mare de informație;
  • Abilități informatice MS Office;
  • Experinață în domeniu vamal de la 2 ani;
  • Abilități excelente de comunicare, atenție, rezistență la stres, soluționare rapidă a problemelor, concentrație la obiectivile determinate;
  • Cunostințe la nivel avansat a limbelor romană și rusă.

Condiții de angajare:

  • Angajare conform legislației;
  • Birou comfortabil;
  • Salariu conform rezultatelor interview (pina la 20 000 lei);
  • Pachet social;
  • Program 9:00-18:00; luni-vineri;
  • Adresa or.Chișinău, str. Industrială.

Date de contact:
e.mail: chisalitagheorghe@gmail.com
mobil: +373 68178725