BC „Mobiasbancă - Groupe OTP anunţă concurs pentru postul vacant de:

Analist Operaţiuni Leasing, Departamentul Tranzacţii Bancare Globale

Misiune post: Asigurarea procesării solicitărilor aferente tranzacţiilor de Leasing, gestionarea şi coordonarea activităților contabile în cadrul entității contabile 8270 și interacțiunea cu alte entități ale băncii în cadrul proceselor Secției.

Beneficiile pe care le oferim:
• Vrem să îți extinzi cunoștințele, așa că vei avea o varietate de cursuri la care poți participa și avansa în carieră;
• Avem la dispoziție un portal Intranet, unde poți găsi informații de specialitate;
• Oficiul exact în centrul Chișinăului;
• Dacă faci sport, avem o sală de sport excelentă;
• Din moment ce prețuim sănătatea, vei dispune de asigurare medicală suplimentară;
• Salariu fix + alte avantaje financiare;
• Program de muncă stabil (Luni-Vineri, 08:30- 17:30).

Principalele responsabilităţi:
• Gestiunea și evidența Dosarelor de Leasing, (incluzând contractele de Leasing, de vânzare-cumpărare și alte contracte întocmite);
• Gestiunea și actualizarea registrelor de evidență, precum și actualizarea continuă a sistemelor informaționale ale Băncii utilizate;
• Suport și implicare în activitatea de raportare privind tranzacțiile de leasing financiar in mod sistematic în adresa Secției de Contabilitate Generală;
• Suport și implicare în redactarea clauzelor, aferente contractelor de finanțare, de vânzare-cumpărare precum și alte acorduri necesare în desfășurarea activității de Leasing Financiar
• Asigurarea evidenţei şi recuperarea cheltuielilor în cadrul activității de Leasing Financiar, precum și investigaţia sumelor neclarificate;
• Participare la stabilirea tehnicilor de lucru în vederea optimizării calităţii activităţii sectorului contabilitate.

Cerinţe faţă de candidat:
• Studii superioare profil economic;
• Experienţă în domeniu financiar-bancar sau în domeniul evidenței contabile – de cel puţin 2 ani;
• Cunoaşterea legislaţiei în domeniul reglementării valutare, operaţiunilor de casă şi a standardelor de contabilitate bancară;
• Atenţie la detalii şi abilităţi de identificare a riscurilor aferente activităţii de creditare;
• Capacităti de analiză şi sinteză;
• Cunoașterea limbilor: româna, rusă; engleza – avantaj;
• Cunoştinţe informatice: MS Office;
• Abilităţi de comunicare şi organizare eficientă a timpului.

Aplică CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa electronică: resurse.umane@mobiasbanca.md
Informaţii suplimentare la tel.: 022 812 332