Ești gata de o schimbare?

Ai curaj, încredere, ambiție? La noi găsești - suport, dedicație și o echipă profesionistă!

Economist, Secția Trezorările și Middle Office, Departamentul Gestiunea Activelor și Pasivelor

Misiune post: Monitorizarea și analiza operațiunilor FX, tranzacțiilor executate pe piața monetară; raportarea către BNM, OTP, internă.

Beneficii pe care le oferim:
- Vrem să îți extinzi cunoștințele, așa că vei avea o varietate de cursuri la care poți participa și avansa în carieră;
- Avem la dispoziție un portal Intranet, unde poți găsi informații de specialitate;
- Oficiul exact în centrul Chișinăului;
- Dacă faci sport, avem o sală de sport excelentă;
- Din moment ce prețuim sănătatea, vei dispune de asigurare medicală suplimentară;
- Pentru că promovăm stilul sănătos de viață vei beneficia de tichete de masă în valoare de 45 lei pentru fiecare zi lucrătoare;
- Salariu fix + alte avantaje financiare;
- Program de muncă stabil (Luni-Vineri, 08:30 - 17:30).

Responsabilităţi:
- Perfectarea rapoartelor zilnice și lunare către BNM și către Grupul OTP;
- Monitorizarea și analiza zilnică, săptămânală, lunară a tranzacțiilor Forex/Money Market;
- Verificarea zilnică marjei minime de vânzare, corectitudinii aplicării ratelor standard și preferențiale la executarea operațiunilor Forex;
- Monitorizarea și calcularea zilnică a veniturilor din comercializare/reevaluare valutei străine;
- Monitorizare conformității tranzacțiilor Forex/Money Market, raportarea încălcărilor;
- Inserarea datelor statice, reconcilierea tranzacțiilor Forex/Money Market;
- Monitorizarea datelor de piață;
- Raportarea internă către conducerea Băncii, precum și către alte subdiviziuni ale Băncii;
- Elaborarea/actualizarea procedurilor interne ce țin de activitatea secției;
- Participarea la elaborarea sarcinilor tehnice în scopul automatizării proceselor aferente activității secției;
- Testarea proceselor/aplicațiilor noi legate de tranzacționarea operațiunilor Forex.

Cerințe:
- Studii superioare cu profil economic;
- Experiență în cadrul băncii minimum 1 ani;
- Cunoaşterea limbilor română, rusă şi engleză;
- Cunoaşterea aprofundată a bazei legislative şi normative în domeniul bancar.
- Cunoştinţe de utilizator în aplicare MS Office, Excel a nivelul utilizatorului avansat;

Aplică CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa electronică: resurse.umane@mobiasbanca.md

Informaţii suplimentare la tel.: 022 812 332