Libra Internet Bank caută persoane tinere și motivate de-a se dezvolta profesional într-una din cele mai mari bănci din România:

Credit Risk Specialist - Departament Analiza Riscurilor de Credit

Descrierea postului:
- Analizeaza fisele de produs de creditare si emite „Opinia de risc” corespunzatoare asupra acestora;
- Urmareste periodic limitele de risc stabilite pentru finantarile acordate in baza fiselor de produs si propune forului decizional competent, atunci cand este cazul, revizuirea conditiilor prevazute de acestea;
- Analizeaza riscurile care decurg din propunerile de finantare inaintate catre forurile decizionale competente si emite „Opinia de risc” corespunzatoare;
- Analizeaza riscurile care decurg din solicitarile in legatura cu modificarea conditiilor contractuale pentru creditele aflate in derulare, atunci cand aceste modificari presupun generarea riscului de credit;
- Analizeaza riscurile care decurg din tranzactiile cu parti afiliate inaintate catre forurile decizionale competente;
- Urmareste procesul de elaborare si modificare a normelor si procedurilor de creditare ale bancii si emite opinia de risc asupra acestora.

Candidatul ideal:

  • Absolvent studii superioare - profil economic;
  • Experienta pe zona de analiza financiara corporate (minimum 2 ani);
  • Bun organizator al informației;
  • Abilitati de comunicare;
  • Capacitate de analiza si sinteza a informației.

Ce beneficii îți oferim alături de pachetul salarial:
• Monitorizarea sănătații, prin abonamente de medicină generală furnizate de o clinică privată de servicii medicale din orașul tău.
• O zi liberă în plus, cu ocazia zilei tale de naștere.

Si multe altele, pe care te invităm sa le descoperi, alăturându-te

Echipei Libra Internet Bank!