Banca Comercială „EXIMBANK”,  parte a Grupului Internaţional Intesa Sanpaolo  angajează:

Specialist AML

Beneficiile oferite de către bancă:

  • Salariu competitiv şi tichete de masă;
  • Bonus anual de performanţă în dependenţă de rezultatele obţinute;
  • Formări şi team building-uri;
  • Posibilitatea de a face parte dintr-o echipă dinamică şi profesionistă;
  • Diversitate în activităţi, posibilitatea obţinerii unei experienţe internaţionale;
  • Oportunităţi de dezvoltare profesională şi perspective de creştere în carieră.

Responsabilităţi:

  • Asigurarea respectării legislaţiei în vigoare cu privire la prevenirea şi combaterea spălării banilor, finanţării terorismului (AML/CFT);
  • Controlul respectării reglementărilor interne în domeniul AML/CFT;
  • Verificarea conformității tranzacțiilor și a actelor confirmative prezentate de clienți;
  • Monitorizarea și prelucrarea alertelor generate în cadrul sistemului informațional al băncii;
  • Evaluarea noilor produse şi servicii din perspectiva riscurilor de spălarea banilor;
  • Raportarea cazurilor de neconformitate către superior şi propunerea de acţiuni de remediere;
  • Raportarea periodică către autorităţi  și prelucrarea corespondenței recepționate;
  • Participarea la instruirile angajaţilor Băncii în domeniul AML/CFT;
  • Participarea la elaborarea documentelor normative interne ale băncii în domeniul AML/CFT.

 Cerinţe faţă de candidat:

  • Studii superioare în domeniul economic sau juridic;
  • Experienţa de minim 2-3 ani în domeniul financiar-bancar;
  • Cunoștinţe avansate a cadrului legislativ şi de reglementare a activităţii bancare, în special în domeniul prevenirii şi combaterii spălării banilor şi finanţării terorismului;
  • Cunoaşterea la perfecţie a limbii române, ruse și engleza nivel intermediar
  • Stăpânirea instrumentelor MS Office;
  • Capacitatea de înțelegere, analiză şi sinteză a informaţiilor;
  • Abilităţi dezvoltate de comunicare şi de lucru în echipă;
  • Simţ dezvoltat al disciplinei şi al responsabilităţii.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV-ul însoţit de o scrisoare de intenţie la e-mail: recrutare@eximbank.com

Vor fi contactaţi doar candidaţii selectaţi.

Nota: Prin expedierea CV-ului, vă exprimaţi acordul pentru prelucrarea datelor Dvs. cu caracter personal în cadrul procesului de recrutare.