Banca Comercială „EXIMBANK”,  parte a Grupului Internaţional Intesa Sanpaolo  angajează:

Şef serviciu AML

Beneficiile oferite de către bancă:

  • Salariu competitiv şi tichete de masă;
  • Bonus de performanţă în dependenţă de rezultatele obţinute;
  • Control medical anual din contul angajatorului la o instituţie medicală privată;
  • Formări şi team building-uri;
  • Posibilitatea de a face parte dintr-o echipă dinamică si profesionistă;
  • Diversitate în activităţi, posibilitatea obținerii unei experiențe internaţionale;
  • Oportunităţi de dezvoltare profesională şi perspective de creştere în carieră.

Responsabilităţi:

  • Coordonarea activităţii serviciului AML în scopul asigurării unui management eficient al riscurilor de spălare a banilor şi finanţare a terorismului şi formulării recomandărilor pentru diminuarea riscurilor identificate;
  • Coordonarea și elaborarea planului anual de activitate și a raportului anual de activitate al serviciului AML;
  • Coordonarea și elaborarea procedurilor și proceselor interne specifice în aplicarea legislației în materie de cunoaștere a clientelei și de prevenire și combatere a spălării banilor și a finanțării terorismului;
  • Aplicarea și asigurarea controlului aplicării de către angajații Băncii a reglementărilor interne și a legislației în materie de spălare a banilor și prevenire a finanțării actelor de terorism în limitele competențelor acordate;
  • Evaluarea noilor produse și servicii ale Băncii din perspectiva riscurilor aflate în aria de gestiune;
  • Prezentarea către autorităţile naţionale de resort a formularelor solicitate, realizarea, gestionarea relației cu SPCSB, cu autorităţile statului competente în conformitate cu prevederile legislative în materie;
  • Propunerea programelor de instruire a personalului Băncii în materie de cunoaştere a clientele şi de prevenire şi combatere a spălării banilor şi finanţării terorismului, precum şi participarea la realizarea acestora;
  • Asigurarea actualizării listelor de sancțiuni internaționale și cele naționale;
  • Reprezentarea serviciului AML în relațiile cu subdiviziunea coordonatoare a Băncii-mamă;
  • Colaborarea cu alte structuri în scopul actualizării, îmbunătăţirii sistemelor informaţionale, soluţionării eventualelor problem de sistem/date furnizate etc.

Cerinţe faţă de candidat:

  • Studii superioare în domeniul economic sau juridic;
  • Experienţă de minim 3 ani în domeniul AML;
  • Certificare internațională în domeniul AML;
  • Cunoștinţe avansate a cadrului legislativ şi de reglementare a activităţii bancare, în special în domeniul prevenirii şi combaterii spălării banilor şi finanţării terorismului;
  • Cunoaşterea la perfecţie a limbii române, ruse;
  • Cunoaşterea limbii engleze la nivel de utilizator independent;
  • Stăpânirea instrumentelor MS Office;
  • Leadership și abilități organizaționale;
  • Echilibru emoțional;
  • Simţ dezvoltat al disciplinei şi al responsabilităţii.
Persoanele interesate sunt invitate să depună CV-ul însoţit de o scrisoare de intenţie la e-mail: recrutare@eximbank.com
Vor fi contactaţi doar candidaţii selectaţi.

Nota: Prin expedierea CV-ului, vă exprimaţi acordul pentru prelucrarea datelor Dvs. cu caracter personal în cadrul procesului de recrutare.