Banca Comercială „EXIMBANK”,  parte a Grupului Internaţional Intesa Sanpaolo  angajează:

Specialist raportare financiară

Beneficiile oferite de către bancă:

  • Salariu competitiv şi tichete de masă;
  • Bonus de performanţă în dependenţă de rezultatele obţinute;
  • Control medical anual din contul angajatorului la o instituţie medicală privată;
  • Formări şi team building-uri;
  • Posibilitatea de a face parte dintr-o echipă dinamică si profesionistă;
  • Diversitate în activităţi, posibilitatea obținerii unei experiențe internaţionale;
  • Oportunităţi de dezvoltare profesională şi perspective de creştere în carieră.

Responsabilități:

  • Întocmirea rapoartelor financiare (FINREP), prudențiale și statistice pentru BNM în conformitate cu cerințele in vigoare;
  • Menținerea și actualizarea cadrului normativ intern (norme, proceduri) privind raportarea financiară și prudențială;
  • Suport la întocmirea situațiilor financiare individuale și în scopul consolidării în conformitate cu Standardele Internaționale de Raportare Financiară
  • Întocmirea rapoartelor manageriale, inclusiv în cooperare cu subdiviziunile de structură, privind indicatorii financiari și non financiari, etc.
  • Suport în procesul de bugetare, modelarea unor indicatori financiari și prudențiali, prelucrarea bazelor de date în vederea asigurării cerințelor de raportare internă și a beneficiarilor externi.

Cerințe față de candidat:

  • Studii superioare cu profil economico-financiar;
  • Cunoștințe de IFRS și a cadrului de raportare BNM;
  • Cunoșterea Excel-ului la nivel avansat;
  • Cunoșterea limbii engleze la nivel avansat;
  • Bune abilități de lucru cu volume mari de date;
  • Gândire analitică și abilități de comunicare.
  • Cunoștințe de interogare SQL - avantaj;
  • Experiența în cadrul companiilor de audit reprezintă un avantaj.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV-ul însoţit de o scrisoare de intenţie la e-mail: recrutare@eximbank.com

Vor fi contactaţi doar candidaţii selectaţi.

Nota: Prin expedierea CV-ului, vă exprimaţi acordul pentru prelucrarea datelor Dvs. cu caracter personal în cadrul procesului de recrutare.