HR-Consulting (www.search4staff.com) – la solicitarea clientului său este  în căutarea candidatului pentru postul vacant:

Economist secția reglementare și control conformitate

Obiectivul postului: Asigurarea conformării activității Băncii cu legislația în vigoare, actele normative ale BNM, precum şi actele normative interne ale Băncii.

Responsabilități:

  • Elaborează și actualizează actele normative interne ale băncii în domeniul conformităţii;
  • Coordonează actele normative interne supuse consultării în cadrul băncii;
  • Monitorizează şi testează conformitatea pe baza unor testări relevante şi notifică rezultatele în conformitate cu liniile de raportare stabilite;
  • Verifică dacă noile produse şi proceduri sunt conforme cu cadrul legal şi de reglementare;
  • Emite avize la proiectele de acte normative recepţionate de bancă pentru avizare;
  • Monitorizează actele legislative şi normative publicate în Monitorul Oficial al RM;
  • Instruieşte personalul băncii în domeniul conformităţii;

Cerințe:

  • Studii superioare economice sau juridice;
  • Cunoaşterea reglementărilor legale interne/internaţionale în domeniul bancar specifice sferei proprii de activitate;
  • Cunoaşterea standardelor şi practicilor interne si internaţionale în domeniul conformităţii și al riscurilor operaţionale;
  • Cunoaşterea limbilor română, rusă şi engleză (mediu);
  • Vechime în muncă – minim 2 ani în sistemul bancar, preferabil în domeniul conformităţii, control intern sau juridic;

Beneficii:

  • Grafic de lucru 9.00-18.00, luni-vineri;
  • Salariu competitiv (bonusuri), tichete de masă;

Cei interesați sunt rugați să expedieze CV-ul la adresa rr20@search4staff.com  , indicând codul VESC. Detalii la 062101257.