Banca Comercială „EXIMBANK”,  parte a Grupului Internaţional Intesa Sanpaolo  angajează:

Şef Departament Juridic

Beneficiile oferite de către bancă:

  • Salariu competitiv şi tichete de masă;
  • Bonus de performanţă în dependenţă de rezultatele obţinute;
  • Control medical anual din contul angajatorului la o instituţie medicală privată;
  • Formări şi team building-uri;
  • Posibilitatea de a face parte dintr-o echipă dinamică si profesionistă;
  • Diversitate în activităţi, posibilitatea obținerii unei experiențe internaţionale;
  • Oportunităţi de dezvoltare profesională şi perspective de creştere în carieră.

Responsabilităţi:

  • Să asigure asistență juridică tuturor unităților organizatorice ale Băncii în scopul asigurării interpretării și aplicării corespunzătoare a legilor și a reglementărilor; în scopul dezvoltării noilor produse și servicii și pentru modificarea celor existente;
  • Să definească standardele şi termenii modelelor contractelor pentru toate produsele;
  • Să acorde suport structurilor de business pe aspecte de gestionare a reclamațiilor și pe chestiuni legate de deservirea clienţilor;
  • Să acorde servicii de consultanță juridică pentru clienții ÎMM și Corporate;
  • Să exprime opinii juridice privind definirea și actualizarea acordurilor și contractelor cu furnizorii și partenerii Băncii pentru achiziționarea de bunuri și servicii;
  • Să asigure reprezentarea și apărarea intereselor băncii în toate litigiile juridice și alte proceduri judiciare (cu excepția acelor acțiuni care rezultă din activitățile de recuperare a creditelor neperformante);
  • Să analizeze solicitările organelor de drept, instanțelor judecătorești și altor organe de stat cu privire la activitatea de tranzacționare a clienților băncii și solicitarea de suspendare a conturilor clienților băncii;
  • Să evalueze potențialele riscuri de pierdere aferente acțiunilor legale.

Cerinţe faţă de candidat:

  • Studii superioare în domeniul juridic;
  • Experienţă profesională: cel puţin - 5 ani, dintre care managerială – minim 3 ani, experienţă în domeniul bancar va constitui un avantaj;
  • Cunoaşterea cadrului legislativ şi de reglementare a activităţii bancare;
  • Cunoaşterea limbii engleze şi a instrumentelor Microsoft Office – utilizator independent
  • Experiența în negocierile cu clienții;
  • Tehnici de control și monitorizare.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV-ul însoţit de o scrisoare de intenţie la e-mail: recrutare@eximbank.com

Vor fi contactaţi doar candidaţii selectaţi.

Nota: Prin expedierea CV-ului, vă exprimaţi acordul pentru prelucrarea datelor Dvs. cu caracter personal în cadrul procesului de recrutare