Lafarge Ciment (Moldova) S.A. in cadrul dezvoltarii sale cauta candidati pentru ocuparea pozitiei de:

Inginer Sanatate si Securitate in Munca

Profilul candidatului:

Misiune:

Sustine angajamentul companiei de a crea un mediu sanatos si sigur pentru angajați si parteneri. Promoveaza si implementeaza standardele companiei privind sanatatea si securitatea in munca. Asigura respectarea cerintelor legale si la nivel de grup, in toate activitatile desfasurate in locatiile proprii: Uzina de Ciment din Rezina, Centrul de Inovatii din Chisinau.

Educatie si experienta:
Studii superioare (tehnice constituie un avantaj). Cursuri de formare si atestare in domeniul SSM., autorizatii pentru macarale, turle, gaz, ascensoare, vase sub presiune; electrosecuritate - ar constitui un avantaj;

Responsabilitati:

  • Asigurarea atingerii obiectivului ZERO accidente, prin identificarea riscurilor, stabilirea celor mai eficiente masuri de securitate si sanatate in munca;
  • Instruirea angajatilor, contractorilor si a vizitatorilor in domeniul sanatatii si securitatii muncii (plan de instruire, materiale de instruire periodica, instruiri la angajare).
  • Coordoneaza campaniile de comunicare privind securitatea si sanatatea in munca;
  • Realizeaza rapoarte specifice conform cerintelor legale si interne. Coordoneaza investigarea accidentelor, implementeaza masuri de eliminare a comportamentelor periculoase.
  • Participa/acorda suport conducatorilor locurilor de munca din unitate la identificarea pericolelor şi evaluarea riscurilor pentru fiecare post/profesie/proces de munca.
  • Contribuie la mobilizarea angajatilor Lafarge Ciment Moldova si si contractantilor pentru respectarea celor mai inalte standarde SSM si dezvoltarea acestora;
  • Aduce la cunoştinţă conducătorului locului de muncă orice defecţiune tehnică sau altă situaţie care constituie un pericol de accidentare, îmbolnăvire profesională sau poluare;
  • Opreste orice activitate observata, care poate duce producerea unui accident şi să îl informeze de îndată pe conducătorul locului de muncă;
  • Stimularea schimbarii si inovatiei in aria sa de responsabilitate.

Cerinte:

  • Cunoasterea legislatiei de Sanatate si Securitate a Muncii, Protectiei Mediului, Legea privind securitatea industriala a obiectelor industrial periculoase;
  • Cunoastere fluentă a limbilor romana si rusa, limba engleza - nivel mediu;
  • Utilizator confident pachet MS Office;
  • Abilitati de comunicare si relationare la toate nivelurile organizatiei;
  • Adaptabilitate sporita la situatii dificile si lucru peste program (cu respectarea legislatiei muncii) in cazuri de incidente/accidente si alte situatii exceptionale;
  • Disponibilitate de a locui in or. Rezina;
  • Disponibilitate pentru deplasari nationale si internationale;
  • Initiativa si independenta.

Oferim:

  • Activitate intr-o companie internationala cu grija fata de angajatii sai.
  • Activitate intr-o echipa multinationala de profesionisti.
  • Pachet social si salarial atractiv.

...si ești interesat sa te alaturi echipei, expediază
CV-ul detaliat, la adresa:
recrutare-mda@lafargeholcim.com

web: www.lafarge.md

Vor fi contactate doar pesoanele selectate pentru interviu.