Banca Comercială „EXIMBANK”,  parte a Grupului Internaţional Intesa Sanpaolo  angajează:

Specialist Risk Management

Beneficiile oferite de către bancă:

  • Salariu competitiv şi tichete de masă;
  • Bonus de performanţă în dependenţă de rezultatele obţinute;
  • Control medical anual din contul angajatorului la o instituţie medicală privată;
  • Formări şi team building-uri;
  • Posibilitatea de a face parte dintr-o echipă dinamică si profesionistă;
  • Diversitate în activităţi, posibilitatea obținerii unei experiențe internaţionale;
  • Oportunităţi de dezvoltare profesională şi perspective de creştere în carieră.

Responsabilităţi:

  • Monitorizarea riscului de credit aferent portofoliului de credite al Băncii;
  • Analiza portofoliului de credite în dependență de segmentarea clientelei, sectoare de activitate economică;
  • Întocmirea rapoartelor aferente riscului de credit către Banca Națională a Moldovei;
  • Verificarea corectitudinei întocmirii rapoartelor aferente riscului de credit.

Cerinţe faţă de candidat:

  • Studii superioare/medii de specialitate cu profil financiar-bancar/economic;
  • Experienţă în administrarea riscului de credit într-o bancă va reprezenta un avantaj;
  • Cunoştinţe medii de operare în Excel;
  • Cunoașterea la nivel intermediar a limbii engleze (scris, vorbit);
  • Cunoaşterea principiilor Basel constituie un avantaj;
  • Abilitatea de respectare a termenilor;
  • Abilitatea de a lucra în echipă, cît şi independent;
  • Atenţie la detalii, gîndire analitică.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV-ul însoţit de o scrisoare de intenţie la e-mail: recrutare@eximbank.com
Vor fi contactaţi doar candidaţii selectaţi.
Nota: Prin expedierea CV-ului, vă exprimaţi acordul pentru prelucrarea datelor Dvs. cu caracter personal în cadrul procesului de recrutare