Angajăm:

Analist financiar

Despre pozitie:

Grupul de companii WeTrade cauta o persoana ambitioasa si dinamica in departamentul financiar, ca sa suplineasca pozitia de analist financiar junior. Noi cautam o persoana cu studii in domeniul economic (in special finante, contabilitate si audit) care va oferi suport coordonatorului de echipa in toate activităţile ce tin de raportare financiara.

Analistul va fi expus la procese complexe ce tin de finantele intreprinderii, astfel o sa obtina experienta valoroasa si ulterior ar fi eligibil pentru promovarea la una din functiile superioare din departament.

Noi incurajam sa aplice atat specialistii cu experienta in contabilitate care vor sa se reprofileze in analiza financiara, cat si absolventii, studentii de masterat etc.

Responsabilitati:
• Extragerea informatiilor din baze de date
• Pregatirea unor componente din rapoartele lunare manageriale (P&L, Cashflow, managerial balance sheet).
• Suport la analiza rapoartelor operationale comerciale (ex: vanzari saptamanale pe fiecare unitate de business)
• Urmareste operatiunile de evidenta contabila ca sa fie in concordanta cu politicile elaborate de catre managementul superior (sub ghidarea coordonatorului).
• Ofera suport in intocmirea situatiilor financiare conform Standardelor Nationale Contabile si conform IFRS, care ulterior sunt auditate (pregatirea notelor, impreuna cu mentorul echipei)
• Pregateste documentele solicitate de catre auditori sau alti parteneri externi
• Participa la inventarierea anuala a stocurilor de marfuri si produse a grupului de companii
• Participa la activitățile adiacente serviciilor prestate în cadrul companiei

Cerinţe faţă de candidat:
• Studii superioare în domeniul economic
• Cunoasterea limbilor romana si rusa
• Cunoasterea limbei engleze (mediu, preponderant in forma scrisa)
• Cunoaşterea avansată a calculatorului (Microsoft Office ş.a) şi capacitatea de a însuşi programe noi;
• Cunoaşterea avansată a programului EXCEL- crititeriile minime de cunoștințe:
• formule complexe (Ex.: IF, SUMIF,)
• formule VLOOKUP, MATCH, INDEX
• crearea şi modificarea unui table pivot
• Capacitate de analiză şi sinteză;
• Persoană responsabilă, atitudine pozitivă şi proactivă
• Nivel înalt de atenție și responsabilitate

Avantaje constituie:
• Experienta in departamentul contabil al unei companii ce se ocupa cu import, export, retail, producţie agricola etc
• Experienta in programul 1C
• Experienta in lucrul cu PowerQuery (Excel)

Se ofera suport:
• Coordonatorul echipei e si mentorul personal
• Instruire personala in instrumente precum:
o Microsoft excel
o 1C
o PowerBI
• Instruire personala in insusirea standardeleor nationale si internationale de contabilitate si raportare financiara