Descrierea postului pentru:

Technical product manager (Romania)

Ceea ce oferim
Compania noastra este lider in Romania in solutii software pentru Invatamantul Superior. Aplicațiile noastre răspund proceselor end-to-end pentru a gestiona întregul ciclu de viață al studentului. Suntem concentrați pe cele mai noi tehnologii și să creștem continuu alături de voi, colegii noștri. La noi vei gasi un mediu de lucru calduros și confortabil, sentimente reale si prietenie. Nu te vei simți ca o roata, ci ca motorul în sine! Vino cu noi!

Despre job

Veți face parte dintr-o echipă de dezvoltare și veți lucra la cel mai relevant proiect al nostru: Smart University. Ne reîmprospătăm soluția pe piață și o implementăm în peste 30 de universități din România. Îl vei livra celor mai importante universități și studenților acestora. Soluțiile noastre gestionează toate procesele de afaceri din cadrul universității, cum ar fi admiterea, evaluarea cursurilor, cursuri și note, chestii financiare etc.

Fiecare implementare va veni cu provocări tehnice și funcționale specifice.

Responsabilitati ca manager tehnic de produs
- da directie tehnica in proiect
- definiți soluția arhitecturală
- negociaza cu product owner / managerul asupra cerintelor cu impact arhitectural
- supraveghează echipa de implementare pentru a se asigura că ceea ce este definit este implementat
- face mentoring altor dezvoltatori de software în tehnologii specifice, framework-uri
- îmbunătățirea constantă a abilităților tehnice în conformitate cu cele mai noi cunoștințe din industrie
- monitorizarea modificarilor software si identificarea eventualelor probleme
- previne si gestioneaza riscurile proiectului

Ce trebuie sa stii
- Studii superioare cu diploma de licenta in Informatică sau echivalent, >3 ani de experiență într-o poziție similară
- Cunoștințe solide de OOP
- Java, Spring și Hibernate
- Maven
- Cunoștințe SQL (MySQL/ MariaDB)
- Cunoștințe web (HTTP, REST)
- HTML, CSS/ SCSS, Javascript/ Typescript
- Cunoștințele Angular sunt un plus
- Cunoștințe solide GIT

Tehnologii cu care vei lucra
- Java (Spring, Spring Boot, Hibernare)
- Maven
- Jenkins
- Angular
- Jasper Reports
- GIT