RO

+373 696-19917

rabota@rabota.md

Например: Менеджер, PHP, Агент, Представитель, Sales

Ofițer Conformitate

BC Energbank SA
Вакансия №6153895, 24.09.2020
  • Город
    Кишинев

  • Образование
    Высшее

  • Опыт работы
    Любой

  • Зарплата
    Договорная

Ofițer Conformitate, Direcţia Conformitate

Misiunea postului:

Asigurarea conformării activității Băncii cu legislația în vigoare, actele normative ale BNM, precum şi actele normative interne ale Băncii;
Identificarea, evaluarea, monitorizarea și raportarea riscului de conformitate organului de conducere.

Principalele atribuții:

implementarea şi revizuirea actelor normative interne ale băncii;
evaluarea riscului de conformitate, testarea şi informarea personalului băncii asupra aspectelor de conformitate;
verificarea corespunderii noilor produse şi noilor proceduri cadrului de reglementare şi amendamentelor acestuia incluse în actele normative adoptate, ale căror prevederi vor deveni aplicabile ulterior;
elaborarea şi aplicarea metodologiilor de evaluare a riscului de conformitate, prin utilizarea unor indicatori de performanţă (se prezumă orice încălcare identificată şi/sau deficienţe, precum şi măsurile corective recomandate pentru a le înlătura);
monitorizarea şi testarea conformităţii pe baza unor testări relevante şi comunicarea rezultatelor potrivit liniilor de raportare ale băncii, în conformitate cu procedurile interne de administrare a riscurilor;
urmarea evidenţei publicaţiilor în Monitorul Oficial al Republicii Moldova a actelor legislative şi normative ale Republicii Moldova, care direct sau indirect reglementează activitatea bancară, şi înaintează propuneri conducerii Băncii privind modificarea cadrului normativ intern;
acordarea asistenţei metodice şi practice subdiviziunilor Băncii la elaborarea proiectelor actelor normative interne;
vizarea răspunsurilor la interpelările autorităţilor publice abilitate;
înfăptuirea acţiunilor necesare pentru efectuarea ridicării obiectelor şi documentelor din cadrul Băncii de către persoana care efectuează urmărirea penală în modul stabilit în Bancă.

Cerinţe față de candidați:

studii superioare în jurisprudență sau economie;
experiență în domeniul bancar de cel putin doi ani, de preferinta în domeniul conformităţii, control intern, jurist;
cunoaşterea fluentă a limbilor de stat, rusa, cunoaşterea unei limbi de circulaţie internaţională reprezintă un avantaj;
operare PC ( MS Office, Excel, Power Point, Internet) la nivel de utilizator;
nivel înalt de inteligenţă, responsabilitate şi exigenţă;
capacitatea de a lucra într-o echipă și de a învăța rapid informații noi.

Abilități:

capacităţi bune de analiză şi sistematizare a informaţiei;
abilităţi de comunicare, negociere, organizare;
spirit de creaţie, generator continuu de idei.

Persoanele interesate sunt invitate să prezinte CV-ul la sediul Băncii, pe adresa: str. Tighina 23/3, mun. Chişinău, Direcția Personal, sau prin e-mail: hr@office.energbank.com , cu indicarea poziţiei pentru care candidează.
hr@office.energbank.com
График работы: Полный рабочий день
E-mail: hr@office.energbank.com

В письме или при звонке укажите пожалуйста, что прочли об этой вакансии на сайте RABOTA.MD!

Отправить резюме Связаться без резюме

x

Отправить резюме

Имя и Фамилия* Резюме*

Прикрепляемое резюме должно быть только в форматах: doc, docx, odt, pdf, rtf, txt, ppt или прочих текстовых форматах.

x

Отправить отклик

Имя и Фамилия* Возраст* Стаж работы по специальности: * Телефон* E-mail (Не обязательно)

Помните, что на отправленное вами резюме, работодатели реагируют в несколько раз чаще. Отправить Резюме!

x
x