A N U N Ţ
cu privire la desfăşurarea concursului privind ocuparea
funcţiei vacante
Serviciul naţional unic pentru apelurile de urgenţă 112

Inginer pentru exploatarea sistemelor informaționale - Specialist
Inginer  pentru exploatarea sistemelor informaționale - Specialist

Context:

Serviciul Național Unic pentru Apelurile de Urgență 112 din Republica Moldova este autoritatea publică responsabilă de Sistemul Informațional Automatizat 112 (SIA112) de primire și gestionarea a cazurilor de urgență. SIA112 formează Registrul de Stat al apelurilor de urgență și este un sistem critic de înaltă disponibilitate.

Responsabilități:
1.     Asigurarea funcționării infrastructurii SIA 112 (echipamentele de rețea, stații de lucru, servere etc.).
2.     Gestionarea accesului utilizatorilor interni și externi la resursele SIA a Serviciului 112, în conformitate cu regulamentele stabilite.
3.     Determinarea problemelor tehnice legate de funcționarea serverelor și a echipamentelor de rețea, inclusiv aplicarea acțiunilor și măsurilor necesare pentru restabilirea funcționalității sistemului.
4.     Asigurarea funcționării infrastructurii de cablare structurată, inclusiv din componența rețelelor de date și voce ale centrelor de date, sedii, săli și birouri ale Serviciului 112.
5.     Determinarea problemelor tehnice ce țin de starea serverelor, dispozitivelor și echipamentelor, inclusiv înlocuirea sau modernizarea acestora în caz de necesitate.
6.     Elaborarea soluțiilor tehnice în domeniul rețelelor de transmisie a datelor.
7.     Administrarea rețelelor de transmisie a datelor și Internet.
8.     Monitorizarea activității echipamentelor auxiliare ce asigură funcționarea SIA a Serviciului 112.
9.     Elaborarea documentației tehnice.
10.   Asigurarea evidenței utilizării mijloacelor tehnice gestionate.

Condițiile pentru ocuparea funcției vacante:

1.   Cerințe de bază:
1.1.          Deținerea cetățeniei Republicii Moldova.
1.2.          Studii: universitare/post universitare în domeniul tehnologiilor informaționale sau domeniilor conexe.
1.3.          Cunoașterea obligatorie a limbii engleză cel puțin de înțelegere a documentației tehnice.
1.4.          Disponibilitatea de capacitate deplină de exercițiu.
1.5.          Candidatul nu a împlinit vârsta necesară obținerii dreptului la pensie pentru limită de vârstă.

2.   Cunoștințe:
2.1.          Cunoașterea calculatorului la nivel avansat și a aplicațiilor necesare pentru îndeplinirea atribuțiilor de serviciu.
2.2.          Cunoștințe de bază în tehnologii informaționale și comunicații electronice, produse și servicii IT.
2.3.          Administrarea sistemelor de operare din familia Windows. Administrarea sistemelor de operare din familia Linux este un avantaj.
2.4.          Cunoștințe în depanarea și soluționarea problemelor legate de rețele TCP/IP.
2.5.          Cunoștințe în depanarea și soluționarea problemelor legate de SIP prezintă un avantaj.
2.6.          Auto-organizare, capacitatea gestionării timpului și a priorităților de lucru.
2.7.          Responsabilitate, atenție la detalii și abilități analitice.
2.8.          Experiența în proiectarea și configurarea rețelelor de transmisie a datelor, gestionarea serverelor și mașinilor virtuale, administrarea Active Directory, cunoașterea soluțiilor de backup este binevenită.

3.   Beneficii:
3.1.          Posibilitatea de dezvoltare a abilităților de gestionare a soluțiilor de infrastructură critică și de largă infrastructură.
3.2.          Oportunitatea de creștere a nivelul de cunoștințe și abilități prin intermediul cursurilor și treninguri, inclusiv a celor de specializare.
3.3.          Oportunități bune pentru creștere profesională și dezvoltare a carierei.
3.4.          Condiții de lucru confortabile și o atmosferă de lucru pozitivă.
3.5.          Salariu competitiv, cu ajustare anuală.
3.6.          Angajaților li se oferă spor pentru vechimea în muncă, intensitate și calificare.

CV-ul și întrebările suplimentare pot fi adresate la adresa de e-mail: hr@112.md , menționând postul pentru care aplică (Inginer pentru exploatarea sistemelor informationale – Specialist )