Angajăm:

Developeri Ruby on Rails

Aptitudini necesare:
Backend, Middle · PostgreSQL · MySQL · Redis · Elasticsearch

Locația și tipul postului
Chișinău · full-time · există opțiunea de muncă la distanță

Descrierea postului

Compania noastră parteneră furnizează la nivel internațional servicii în domeniul telefoniei IP și al serviciilor CPaaS. În principal se lucrează în domeniul B2B, pentru Europa și SUA.

Căutăm developeri Ruby on Rails, cu peste 3 ani de experiență în crearea de aplicații complexe pentru îndeplinirea mai multor sarcini: de la crearea unui simplu API, integrarea cu CRM-uri externe, identificarea și eliminarea erorilor până la scalarea microserviciilor.

Luăm în considerare candidații cu nivel Middle sau Senior cu tranziție către TeamLead.
În cazuri particulare, vom lua în considerare și candidații cu nivel Junior.

Cerințe tehnice:
• Ruby, Ruby on Rails, Roda/ Sinatra, Sidekiq;
• PostgreSQL, MySQL, Redis;
• Elasticsearch, ClickHouse, RabbitMQ;
• Typescript, React;
• Capistrano, Docker, Ansible, Terraform;

Responsabilități:
• Dezvoltarea proiectelor noi și a celor existente;
• Scrierea de cod rapid și calitativ;
• Îndeplinirea sarcinilor referitoare la proiectarea părții de server;
• Lucrul cu testarea automată a codului (RSpec);
• Integrarea cu serviciile externe ale API și CRM;
• Participarea la planificarea arhitecturii proiectelor, efectuarea de code review;
• Interacționarea cu întreaga echipă (developeri, designeri, PM, specialiști QA);
• Efectuarea schimbului de experiență cu echipa, luarea deciziilor ce țin de partea tehnică și stabilirea unui consens;

Cerințe:
• Cunoașterea la nivel avansat a Ruby, Ruby on Rails;
• Cunoașterea la nivel avansat a ActiveRecord, capacitatea de a efectua interogarea bazelor de date optimizate pentru sistemele de mare încărcătură;
• Optimizarea indicatorilor performance și identificarea de bottleneck;
• Aptitudini de testare automată a codului;
• Abilitatea de refactorizare a codului și de gestionare a problemelor tehnice;
• Abilitatea de a lucra în echipă (utilizăm sistemul Kanban);
• Înțelegerea POO și a aspectelor de proiectare;
• Înțelegerea principiilor de code review, a caracteristicilor unei arhitecturi bune și a criteriilor de calitate a codului;
• Aptitudini de lucru cu Typescript și React;

Oferim:
• Angajare oficială în conformitate cu prevederile Codului Muncii din Moldova: contract oficial de muncă, pachet social complet care include asigurare medicală, concediu plătit, etc.;
• Salariu decent, iar după 3 luni de probă – BONUS echivalent cu un salariu pentru 1 lună;
• Lucru într-o echipă internațională (colectiv prietenos);
• Program de muncă flexibil, posibilitatea de a lucra de la distanță;
• Echipament nou pentru lucru;
• Oficiu confortabil (cafea, sală de sport, zonă de relaxare într-o grădină amenajată cu piscină de vară și foișoare);