HELVETAS ANGAJEAZĂ

Monitorii de Teren

Despre Helvetas Swiss Intercooperation

HELVETAS este cea mai mare organizație neguvernamentală Elvețiană cu un dublu mandat de dezvoltare pe termen lung și de răspuns umanitar. Ea este prezentă în Moldova din 2018, implementând proiecte în domeniul dezvoltării sistemelor de piață în domeniul agriculturii.

În urma crizei din Ucraina, HELVETAS a inițiat asistență de urgență pentru familiile moldovenești care găzduiesc refugiați din Ucraina.  În prezent, ne consolidăm prezența operațională pentru a construi un răspuns cuprinzător la criza actuală, în strânsă colaborare cu 2015 partenerii a Alianței.

Contract:             Local (part-time - 4 ore dar mai bine e full-time – 8 ore)
Data de inițiere: 1 August 2022
Durata:                  4-5 luni, cu posibilitatea extinderii
Zona teriotoriala: Aneni Noi, Cimislia, Leova, Ialoveni (poate avea sediul în Chișinău, dar se deplasează aproape zilnic în unul din raioanele țării)

Salriu stabil: 19500 MDL brut

REZUMATUL GENERAL AL POZIȚIEI:
Monitorii de teren vor fi responsabili de monitorizarea activităților proiectului, de înregistrarea beneficiarilor, de coordonarea cu autoritățile de la locațiile proiectului.

Responsabilități
  • Să fie capabil să organizeze întâlniri la toate nivelurile și să efectueze interviuri la locurile de colectare a datelor cu grupuri de eșantion și informatori-cheie.
  • Să respecte planurile elaborate de conducere pentru colectarea datelor cu ajutorul unor dispozitive tehnice adecvate.
  • Să asigure introducerea, stocarea și prelucrarea fără erori a informațiilor introduse, în conformitate cu instrucțiunile.
  • Să se asigure efectiv că feedback-ul din partea beneficiarilor este împărtășit cu șeful de echipă.
  • Participați la cursurile de formare necesare și oferiți feedback activ.
  • Să îndeplinească alte sarcini conexe, după cum este necesar
Cerințe
  • Diplomă/certificat de bacalaureat cu minimum trei ani de experiență de lucru; sau diplomă de licență de la o instituție academică acreditată cu cel puțin un an de experiență profesională relevantă
  • Utilizarea competentă a unui smartphone utilizat în mod obișnuit (uneori laptop) și a softului adecvat de colectare a datelor (de exemplu, Kobo)
  • Abilități interpersonale solide; politețe, tact și capacitatea de a lucra eficient cu persoane de diferite naționalități și medii culturale
  • Bune abilități de comunicare, expunere dovedită la relația cu autoritățile și cu alte părți interesate
  • Etică profesională solidă și angajament față de principiile umanitare;
  • Abilități demonstrate de planificare, organizare, analiză și raportare.
  • Limba română vorbită și scrisă. Limba rusă/engleză sunt considerate un avantaj
  • Dorința și capacitatea de a desfășura activități pe teren în Anenii Noi sau Cimișlia sau Leova sau Ialoveni
  • Capacitatea demonstrată de a lucra bine sub presiune și de a respecta termenele limită
Din cauza urgenței, recrutarea se va face pe bază de rotație, astfel încât postul va fi ocupat imediat ce se identifică un candidat potrivit. Va rog sa expediati CV la adresa de contact cu indicarea pentru ce pozitie si in ce Raion aplicati.