Întreprinderea de Stat Moldelectrica angajează:

Specialist / specialistă în relații publice

Î.S. Moldelectrica angajează o persoană responsabilă și energică pentru promovarea transparenței și imaginii întreprinderii. Scopul funcției este organizarea evenimentelor publice de comunicare a procesului de dezvoltare a pieței energiei electrice, a integrării rețelelor de transport a energiei electrice din Republica Moldova în rețeaua ENTSO-E, promovarea responsabilității sociale a participanților la piața energiei electrice și promovarea securității energetice a țării.

Responsabilități:

  • va elabora și mediatiza comunicate în vederea sporirii vizibilității întreprinderii;
  • va respecta etica jurnalistică, drepturile de autor și conexe;
  • va organiza evenimente publice, ateliere de lucru și va asigura o comunicare eficientă și proactivă;
  • va crea materiale grafice (colaje foto, broșuri, flaiere, cărți de vizită, diplome, etc.) şi va asigura imprimarea lor, laminarea și copertarea.

Cerințele față de candidat:

  • Studii superioare în domeniul științe ale comunicării / jurnalism / relații publice / relații internaționale;
  • Cunoașterea limbilor: româna – fluent, engleza și rusa - minim nivel B2;
  • Bună cunoaștere a gramaticii limbii române;
  • Cunoștințe excelente, înțelegere și experiență practică în utilizarea platformelor de comunicare socială - Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, etc:
  • Stăpânirea softurilor de redactare a imaginilor și clipurilor video;
  • Bună cunoaștere a redactorilor de text și calcul tabelar (MS Office sau Libre Office sau Google Workspace). Lucrul cu bazele de date;
  • Abilități de comunicare publică, organizarea evenimentelor publice, workshop-urilor, etc.
  • Abilități de planificare și multitasking;
  • Capacitate de redactare a scrisorilor de mulțumire și de felicitare;
  • Rezistență la critici și alte condiții de stres;
  • Disponibilitate pentru deplasări în țară și peste hotare;
  • Deținerea permisului de conducere cat. B și abilitățile de conducere reprezintă avantaj.

Ce îți oferim:

  • Angajare oficială în câmpul muncii;
  • Salariu competitiv;
  • Pachet social complet din prima zi de angajare;
  • Program de lucru full-time: 8 ore pe zi, luni – vineri, 8:00 – 17:00;
  • Locația: mun. Chișinău, str. Vasile Alecsandri, 78;
  • Oportunități de învățare și de dezvoltare profesională;
  • Posibilitatea de a lucra într-o echipă implicată și responsabilă.

Informații generale:
Pentru a aplica pe acest post, dacă considerați că îndepliniți toate cerințele menționate mai sus, vă rugăm să trimiteți CV-ul actualizat (format European/Europass, completat în limba română care prezintă concret evoluția carierei profesionale, performanțele în activitate, precum și datele personale) specificând denumirea postului pentru care candidați, la Direcția Resurse Umane prin email (la adresa: personal@moldelectrica.md).