Angajăm:

Inginer telecom/Alpinist utilitar - Germania

Minim 1 an experienta
Interval salarial: 2500-3000 Euro/Net
Conditie obligatorie: Cetatenie UE (cetatenie romana sau a alatui stat din UE)

Responsabilități

  • Localizarea și eliminarea erorilor la elementele de rețea ale rețelelor fixe și mobile (2G/3G/4G).
  • Executarea independentă a comenzilor de comutare, modernizarea și repararea componentelor radio direcționale, a tehnologiei de sistem și a sistemelor de antene.
  • Efectuarea de activități la fața locului, înlocuirea componentelor hardware defecte sau efectuarea de instalații.
  • Configurarea și punerea în funcțiune a elementelor de rețea în rețele fixe și mobile (Huawei, Ericsson, Nokia).
  • Integrarea noilor tehnologii de sistem în rețelele existente și a sistemelor de monitorizare a rețelelor (Huawei, Ericsson, Nokia).
  • Documentarea activității desfășurate în baze de date.
  • Activitatea se desfășoară independent în zona operațională.

Cerințe:

  • Cetatenie UE.
  • Apt pentru lucru la înălțime conform G41 (lucrul la înălțime, de exemplu, pe șantiere de antene).
  • Curs de prim ajutor valabil.
  • Dovada valabilă a "cursului de alpinism".
  • Cunoștințe de comunicații digitale, tehnologie de comutare și transmisie.
  • Cunoștințe de bază de inginerie electrică.
  • Cunoștințe bune de limba engleză vorbită și scrisă, vorbirea limbii germane considerându-se un mare avantaj.
  • Bune cunoștințe de utilizare a calculatorului, permis de conducere categoria B.
  • Participare la serviciul de gardă, muncă de noapte, în weekenduri și sărbători-la cerere (cu acordul angajatului).

Noi oferim:

  • Mașină și combustibil.
  • Salariu atractiv
  • Laptop, scule, unelte, echipament de protecție PPE (cască, cizme, haine).
  • contract de munca direct cu angajatorul. Companie germana. Nu exista intermediari sau diverse comisioane.

Zone de lucru:

  • Frankfurt (Hesse area)
  • Düsseldorf, Cologne, Bonn, Dortmund (NRW area)
  • Freiburg (Baden-Württemberg)